18 February 2020, Tuesday
Menu
Special thanks for members of IT cluster
Facebook
Youtube
Poster
03-02-2015 | Informacja prasowa
Wizyta Trudy Medwed odnośnie organizacji Mistrzostw Europy w Łucznictwie Field

12 grudnia 2014 r. do Rzeszowa przyjechała Trudy Medwed - przewodnicząca Austriackiej Federacji Łuczniczej. Celem wizyty była ocena miejsca rozegrania zawodów przyznanych już wcześniej Polsce - Mistrzostw Europy Field w Łucznictwie (łucznictwo polowe), które odbędą się w dniach 5-10 października 2015 r. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Łańcucie oraz w kompleksie konferencyjno-rekreacyjnym w Kielnarowej. Na konferencji zorganizowanej w celu przedstawienia szczegółów zawodów, organizatorzy odpowiedzialni za przebieg mistrzostw na terenie Polski czyli Polski Związek Łuczniczy, Podkarpacka Organizacja Promocji Sportu i Podkarpacki Okręgowy Związek Łuczniczy z ramienia World Archery Europe (WAE), jako głównych organizatorów - omówili zarys i przedstawili propozycję przebiegu tych mistrzostw na zaproponowanych terenach.

Trochę historii

Historia łucznictwa sięga XXV w p.n.e. W starożytności z łuczników słynęły ludy wschodnie - Asyryjczycy i Persowie. W Europie łucznictwo zostało spopularyzowane przez ludu germańskie i anglosaskie. Na Podkarpaciu łucznictwo zaczęło się pojawiać po 1900 roku. W 1922 r. oficerowie zaczynają popularyzować łucznictwo w naszym regionie, a Antoni Gromski daje początki łucznictwu w Rzeszowie w roku 1930. Wiele lat trwały zmagania zawodników, którzy trenowali w tak starej dyscyplinie, jednak nie tak popularnej w Polsce. Dopiero w roku 1950 odbyły się pierwsze starty łuczników z Resovii Rzeszów. Pięć lat później Katarzyna Wiśniowska u boku trenera Antoniego Gromskiego wygrywa Mistrzostwa Świata w Helsinkach. Na Podkarpaciu powstaje Podkarpacki Okręgowy Związek Łuczniczy. Resowiacy odnoszą liczne zwycięstwa indywidualne, jak również drużynowe. Od początków startów Resovia wielokrotnie zdobywała Mistrza Polski w Łucznictwie, m.in. w latach 1961, 1962, 1963... 1980, 1985, 1989..., a ostatnio mężczyźni z Resovii zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski w tym roku.

O mistrzostwach

Tegoroczne mistrzostwa (EFC 2015) będą zorganizowane w ramach obchodów Roku Jana Potockiego w dwusetną rocznicę jego urodzin przez UNICEF. Centrum organizacji będzie miało miejsce w Storczykarni w parku w Zamku w Łańcucie. Na terenie tego parku wytyczone będą dwie trasy dla zawodników, jak również będzie specjalny teren, na którym zawodnicy będą mogli ćwiczyć. Nigdy dotąd w Polsce nie były organizowane zawody międzynarodowe w łucznictwie polowym tak wysokiej rangi, więc przedsięwzięcie dla lokalnych włodarzy jest niezwykłe.

Rozmowy i wywiady

Jak nam powiedział Jarosław Reczek - Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie - takie imprezy, jak ta powinny odbywać się na naszym terenie. Podkreślił w wywiadzie, że impreza ta jest ważna pod względem sportowym, jak też ma swój prestiż i walory społeczne. Urząd Marszałkowski wspiera działania Komitetu Organizacyjnego, ale jak mówi Jarosław Reczek to dopiero początek działań. Jest to etap diagnozowania i konstruowania programu i przebiegu zawodów. Osobiście dyr. Reczek ma pozytywne nastawienie jeśli chodzi o umiejscowienie mistrzostw, bo jak mówi to specyficzne miejsce dla tego typu rozgrywek - zwłaszcza międzynarodowych, co wpływa na wielką promocję regionu.

 

Zapytaliśmy również dyrektora Zamku w Łańcucie Wita Karola Wojtowicza, jak postrzega to miejsce, które nie jako nawiązuje do walk sprzed wieków. Nie zawiodłem się w ocenie. dyrektor Wojtowicz podkreślił z wielką radością, że cieszy się z tego, że na jego "posesji" będą rozegrane zawody przypominające akcję z filmu "Robin Hood".

 

Na pytanie: Jak Pani postrzega Polskę, jako miejsce organizacji Mistrzostw Europy w Łucznictwie Polowym oraz, jak postrzega Polaków, jako organizatorów? Pani Trudy Medwed - odpowiedziała nam:

"Oczywiście jest ogromna różnica miedzy zawodami Field, a zawodami które oni <Komitet Organizacyjny> organizował wcześniej w Polsce. Komitet organizował zawody halowe, jak i na torach otwartych. Łucznictwo polowe jest dla nich całkiem nowe, ale jestem pewna, że będziemy mieć dobre mistrzostwa – wiele zależy też od ilości ochotników. Widzę, że ich nie brakuje, ale także od ekipy technicznej i infrastruktury, które jak widzę też są obecne. Dlatego uważam, że będą to dobre mistrzostwa. Polscy łucznicy sprawią, żeby to wydarzenie było jak najbardziej udane. Sama mam ogromne doświadczenie w organizacji zawodów Field i jestem tutaj, żeby wspierać komitet poradami, a także pomagać w kwestiach organizacyjnych".

- tłumaczenie Michał Domański

RRz, fot. Roman Rzońca

General Sponsors
Media Partners