18 February 2020, Tuesday
Menu
Special thanks for members of IT cluster
Facebook
Youtube
Poster
11-07-2007 | Informacja prasowa
 

Złote medale i olimpijskie nominacje


               To były prawdziwie radosne informacje.Mistrzostwa Europy łuczniczej młodzieży rozegrane w pięknej Portugalii (w Algavre, ślicznym nadmorskim kurorcie) dały rzeszowskiemu środowisku łuczniczemu wiele powodów do dumy. Najpierw zawodniczka Resovii Joanna Płonka uzyskała najlepszy spośród naszych juniorek wynik indywidualny; ósme miejsce. Już to, w bilansie wraz z zajętymi miejscami przez dwie inne polskie juniorki-łuczniczki, dawało dobre prognozy na start drużynowy.

                Napływające informacje (te telefoniczne i podgląd internetowy) tylko utwierdzały nas w prognozach Wacława Siuty, rzeszowskiego trenera Joanny i innych naszych działaczy, że będzie dobrze. Prognozy te opierali o jej winiki w trakcie krajowych rywalizacji, przykładali do nich doświadczenia jakie Joanna zdobyła w trakcie zagranicznych zawodów i treningów kadry (Meksyk, Cypr).

               Kiedy z portugalskiego wybrzeża przyszła wiadomość, że drużyna naszych juniorek - Joanna Płonka(8) , Paula Wyczechowska (20) i Anna Grzelak (30) - zdobyła na otwartych mistrzostwach Europy juniorów złoty medal zapanowała wielka radość. Okazało się, że mimo trudnych warunków, mimo pewnej marginalizacji naszej dyscypliny w działaniach ogólnopolskiego sporu, a także niedoceniania jej w klubach, można, wielką pracą, zaangażowaniem trenerów, sponsorów i samych młodych zawodników osiągnąć sukcesy.

              Przykład Joanny Płonki, młodej mistrzyni Europy z rzeszowskiej Resovii, dowodzi tego dobitnie. Z drugiej strony podnosi niejako poprzeczkę i nakazuje daleko idącą rozwagę i czujność w dalszych działaniach, na rzecz rozwoju i kariery, które wszak weryfikować będą dalsze sukcesy naszej młodzieży. Oby zawsze złotej.

            O tym, że w łucznictwie polskim, mimo zawirowań organizacyjnych w Polskim Związku Łuczniczym, dzieje się dobrze potwierdził kolejny występ naszej narodowej drużyny.. Ten na lipcowych 44 mistrzostwach świata seniorów w Lipsku. Obie nasze drużyny, żeńska i męska, startujące w olimpijskich łukach klasycznych uzyskały nominacje do Pekinu, na XXIX olimpiadę.

          Trener łuczniczej reprezentacji Polski Sierhij Rodionow wierzył w sukces swoich podopiecznych.

          "Mogło być jeszcze lepiej" - powiedział PAP w telefonicznej rozmowie, po tym jak obie reprezentacje kobiet i mężczyzn zakwalifikowały się podczas mistrzostw świata w Lipsku do turnieju olimpijskiego w Pekinie.
          "Oczywiście naszym głównym celem było zdobycie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zadanie to zrealizowały nie tylko zawodniczki, które od dłuższego czasu utrzymywały formę gwarantującą im sukces w mistrzostwach świata, ale także zawodnicy. Drużyna kobiet zajęła piąte, a mężczyźni czwarte miejsce przegrywając mecz o brązowy medal z Brytyjczykami. Naszym celem było zdobycie olimpijskiej kwalifikacji, wierzyłem, że nam się uda" - powiedział Rodionow.

           Justyna Mospinek, Iwona Marcinkiewicz i Małgorzata Sobieraj-Ćwienczek oraz Jacek Proć, Robert Dobrowolski i Piotr Piątek zdobywcy olimpijskich nominacji w Lipsku to zawodnicy znani w Rzeszowie. W lutym br., w ramach imprezy promującej łucznictwo i organizację, w 2009 r., łuczniczych halowych mistrzostw świata w Reszowie rywalizowali w pokazowych pojedynkach z reprezentacją Podkarpacia. Kilka tysięcy widzów oglądało w rzeszowskiej hali na Podpromiu rywalizację naszej młodzieży w uznanymi olimpijczykami i mistrzami.Jedną z zawodniczek drużyny Podkarpacia była Joanna Płonka, dzisiaj młodzieżowa mistrzyni Europy. J.Burtan


 
 


General Sponsors
Media Partners