18 February 2020, Tuesday
Menu
Special thanks for members of IT cluster
Facebook
Youtube
Poster
30-05-2008 | Informacja prasowa

    

Szanowni Państwo

 

 

Światowa Federacja Łucznicza (FITA) przyznała dla Rzeszowa prawo organizacji
w marcu 2009 r. Łuczniczych Halowych Mistrzostw Świata. Będzie to pierwsza impreza tej rangi  w dyscyplinie olimpijskiej w naszym regionie.

 

            Światowa Federacja Łucznicza (FITA) została powołana w Polsce, w trakcie pierwszych strzeleckich mistrzostw świata, które odbyły się we Lwowie, w 1931 r. Patronami tych mistrzostw byli ówczesny Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski. Fakty te przywoływane są we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach FITA. Do czasu wybuchu II wojny światowej polskie drużyny, żeńskie i męskie, stale odnosiły w tej dyscyplinie sukcesy.

Po 1945 r. łucznictwo nadal było dyscypliną, w której Polska zdobywała laury olimpijskie i światowe. Pierwszym w historii Podkarpacia mistrzem świata była łuczniczka, Pani Katarzyna Wiśniowska, która wygrała zawody w Helsinkach w 1955 r. Od tej pory polscy zawodnicy na stałe zagościli na podiach imprez mistrzowskich Europy i Świata. Aktualnym wyznacznikiem tej pozycji jest fakt, iż łucznicy, jako pierwsi uzyskali drużynowe kwalifikacje olimpijskie - Pekin 2008.

W 2005 r. przedstawiciele władz FITA byli gośćmi obchodów 100-lecia rzeszowskiego Klubu CWKS RESOVIA. Sukcesy i tradycje łuczników tego klubu zaowocowały propozycją, by Rzeszów zorganizował Halowe Łucznicze Mistrzostwa Świata w 2009 roku. Przeprowadzony jesienią 2006 r. audyt FITA na Podkarpaciu potwierdził nasze możliwości a list intencyjny władz Podkarpacia i Rzeszowa, wraz z prezentacją regionu zyskał aprobatę kongresu FITA, która oficjalnie przyznała Nam prawo organizacji Halowych Łuczniczych Mistrzostw Świata w 2009 r.

Przedstawiciele władz samorządowych województwa podkarpackiego i Rzeszowa wraz z reprezentantami środowisk opiniotwórczych powołali jesienią 2006 r.,  Stowarzyszenie – Komitet Organizacyjny Łuczniczych Halowych Mistrzostw Świata 2009 , którego głównym zadaniem jest promowanie sportu łuczniczego
i regionu oraz zorganizowanie i przeprowadzenie całej procedury łuczniczych mistrzostw świata. Komitet ma przygotować mistrzostwa organizacyjnie, zabezpieczyć je techniczne oraz pozyskać sponsorów imprezy.

           Halowe Łucznicze Mistrzostwa Świata które odbędą się w Rzeszowie w 2009 r. to pierwsza tej rangi impreza sportowa na Podkarpaciu. W stolicy naszego pięknego województwa będą gościli zawodnicy z całego świata, zawody będą transmitowane przez największe telewizje sportowe, oraz lokalne media. Jets to niebywała okazja do promocji naszego województwa, miasta, każdego z nas.  

       Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i pomocy w organizacji wielkiego wydarzenia sportowego jakim będą Mistrzostwa Świata w Łucznictwie Rzeszów 2009

General Sponsors
Media Partners